Fryderyki to najważniejsze nagrody muzyczne na polskim rynku, wręczane od 1994 r. Tegoroczna, 26. edycja nagród przypada na wyjątkowo trudny okres, w którym cała branża muzyczna zmaga się z konsekwencjami ograniczeń związanych z pandemią. Dlatego ogłoszenie laureatów Fryderyków również musi przybrać niecodzienną formę.
Już w najbliższy czwartek 1 października odbędzie się konferencja prasowa, na której zostaną ogłoszeni zwycięzcy w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowej. Wydarzenie to będzie można śledzić na żywo na profilu facebookowym Fryderyk Festiwal oraz stronie głównej Interii, antenie Radia Zet oraz portalu tvn24.pl. Uroczyste wręczenie statuetek odbędzie się w ramach przyszłorocznej edycji Fryderyk Festiwal. Ogłasza Związek Producentów Audio Video- organizator konkursu .
Przypominamy nominowanych artystów, którzy tworzyli obraz polskiej muzyki w roku ubiegłym.
W bieżącej edycji konkursu najwięcej nominacji, a co za tym idzie, najwięcej szans na Fryderyka, ma Hania Rani – pianistka, kompozytorka i wokalistka, która ma już na swoim koncie sukcesy z zespołem Tęskno. Teraz zmierzyła się z solowym materiałem i będzie walczyła o wyróżnienie jako debiutantka, kompozytorka i producentka muzyczna. W kategorii Album Roku Alternatywa nominację otrzymał także jej album Esja, a w kategorii Najlepsze Nowe wykonanie – utwór wykonywany z Melą Koteluk pt. Odprowadź (piano version).
Daria Zawiałow, która może się pochwalić już dwoma Fryderykami, zdobytymi w 2018 r. w kategoriach Debiut Roku oraz Najlepszy Album Alternatywny, tym razem będzie walczyła w czterech kategoriach: Autor Roku, Kompozytor Roku (wspólnie z Michałem Kushem), Album Roku Pop Alternatywny (za płytę Helsinki) oraz Utwór Roku (za piosenkę Hej! Hej!). Nominację otrzymała także reżyserka teledysku do piosenki Darii Zawiałow Szarówka – Dorota Piskor – oraz producent albumu Helsinki – Michał Kush.
Cztery nominacje otrzymał również Błażej Król – kompozytor, wokalista i autor tekstów. Nagrywa często i pod różnymi szyldami. W karierze solowej używa po prostu swojego nazwiska. Akademia wyróżniła go w kategoriach Autor Roku i Kompozytor Roku, a także Album Roku Pop Alternatywny za płytę Nieumiarkowania i Utwór Roku za Te smaki i zapachy.
Debiutująca w roku ubiegłym sanah, której charakterystyczny głos podbija listy przebojów, może się pochwalić trzema nominacjami. Artystka ma szanse na to prestiżowe wyróżnienie w kategoriach Fonograficzny Debiut Roku oraz Album Roku Pop Alternatywny za album ja na imię niewidzialna mam i Najlepsze Nowe Wykonanie za utwór projekt nieznajomy nie kłamie.
W trzech kategoriach będzie walczył również Baranovski. Zadebiutował w 2018 roku i od tamtego czasu konsekwentnie zdobywa rynek i uznanie. Potwierdzeniem pierwszych solowych sukcesów była ubiegłoroczna nominacja – Fonograficzny Debiut Roku. Tym razem Akademia Fonograficzna wyróżniła go nominacjami w kategoriach Autor Roku, Albumu Roku Pop za płytę Zbiór oraz Utwóru Roku za singiel Czułe miejsce.
Młodziutka wokalistka Viki Gabor, która już ma na koncie takie sukcesy jak zwycięstwo w konkursie Eurowizja Junior, o swojego pierwszego Fryderyka będzie konkurowała w kategoriach: Fonograficzny Debiut Roku oraz Utwór Roku za Superhero. Nominacją wyróżniono także twórców tej piosenki: Dominica Buczkowskiego-Wojtaszka, Patryka Kumóra oraz Małgorzatę Uściłowską (Lanberry), którzy otrzymali nominacje w kategoriach Kompozytor Roku oraz Album Roku. Szansę na statuetkę ma także Pascal Pawliszewski, który wyreżyserował teledysk do Superhero.
Rok 2019 to także powrót Muńka Staszczyka z solowym wydawnictwem, po zawieszeniu działalności grupy T.Love. Syn miasta to album, który zwrócił uwagę Akademii i przyniósł Muńkowi nominację w kategoriach Album Roku Rock oraz Utwór Roku dla singla Pola. Artysta został doceniony również nominacją w kategorii Autor Roku.
Pełna lista nominowanych w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowej znajduje się na stronie fryderyki.pl.
Laureatów Fryderyków 2020 w kategoriach muzyki poważnej Akademia Fonograficzna nagrodziła w marcu br., tuż przed wprowadzeniem zakazu organizacji koncertów, podczas niezapomnianej uroczystości w katowickim NOSPR. Lista laureatów w kategoriach muzyki poważnej dostępna jest na stronie fryderyki.pl.
Fryderyki to najważniejsza nagroda muzyczna na polskim rynku, wręczana od 1994 r. Od 1999 przyznaje ją powołana przez ZPAV Akademia Fonograficzna, która zrzesza ponad 1 400 członków: twórców, kompozytorów, dziennikarzy muzycznych, przedstawicieli branży fonograficznej oraz artystów nominowanych w poprzednich edycjach nagród. Nominowani do Fryderyków wyłaniani są w drodze tajnego głosowania wszystkich członków Akademii, podzielonej na trzy sekcje: muzyki rozrywkowej, poważnej i jazzowej. Członkowie Akademii mogą należeć wyłącznie do jednej sekcji i tylko w jej obrębie mają prawo głosu. Dzięki temu każdy ma szansę wypowiedzieć się w tej dziedzinie muzyki, która jest mu najbliższa.
W tegorocznej edycji Fryderyków zarejestrowano rekordową w historii konkursu liczbę ponad 1 800 zgłoszeń, w tym 356 albumów z muzyką rozrywkową, 108 albumów jazzowych, 411 utworów i 362 teledyski. O nominację w kategorii Fonograficzny Debiut Roku ubiegało się łącznie 118 artystów.
Organizator wydarzenia: Związek Producentów Audio Video i Akademia Fonograficzna.
Współgospodarz: Miasto Katowice
Partnerzy merytoryczni: Związek Artystów Wykonawców STOART i Stowarzyszenie Autorów ZAiKS
Patroni medialni: Radio Zet, Interia.pl i anywhere.pl
Mecenas transmisji: ZDROVIT
Partnerzy konferencji: CEDC – Żubrówka Czarna, bary i barmani, BOBBI BROWN - profesjonalny make up, Deli Catering – usługi kateringowe, Otako Studio filmowe i telewizyjne.