O Night of the Proms
O Night of the Proms

O Night of the Proms

Night of the Proms od 32 lat jest w Europie synonimem rozrywki na najwyższym poziomie. To trzymające w napięciu muzyczne show z udziałem gwiazd, perfekcyjnie wyreżyserowane, dopełnione super nowoczesną techniką oświetleniową i nagłośnieniową. Do tej pory 900 koncertów obejrzało 10 mln widzów. W towarzystwie orkiestry symfonicznej swoje przeboje śpiewali popowi i rockowi giganci, tacy jak Joe Cocker, Sting, James Blunt, Macy Gray, Sinéad O’Connor, Angie Stone, Andrea Bocelli, Boy George, Mike Oldfield czy Zucchero. Seal przyznał, że występ podczas Night of the Proms w 2011 roku był jednym z najprzyjemniejszych muzycznych doświadczeń w jego karierze, a mistrz James Brown, który dał się zaprosić do udziału w 2004 roku, powiedział: „świat musi to zobaczyć!”.

Na pomysł zorganizowania Night of the Proms wpadli 30 lat temu dwaj belgijscy studenci: Jan Vereecke i Jan Van Esbroeck. Zainspirowała ich atmosfera słynnych koncertów promenadowych organizowanych w Wielkiej Brytanii od końca XIX wieku, ale układając własny program zdecydowali się zaryzykować. Do klasycznego repertuaru dodali popowe przeboje, by trafić do szerszej publiczności, zwłaszcza studentów. Pierwszy koncert odbył się 19 października 1985 roku w Antwerpii i okazał się wielkim sukcesem. Oglądało go 13,5 tysiąca widzów. Już wtedy w repertuarze znalazła się piosenka Music w wykonaniu Johna Milesa, która wkrótce stała się nieoficjalnym hymnem Night of the Proms. Dziś grana jest podczas niemal każdego koncertu. Na pierwsze dźwięki tego utworu widzowie wstają z miejsc, by wspólnie z Milesem śpiewać „Music is my first love and it will be my last”. To magiczny moment wieczoru.
Sukces pierwszego koncertu pociągnął za sobą organizację następnych edycji Night of the Proms. W ciągu kolejnych lat przybywało miejsc i hal koncertowych, gdzie można było podziwiać widowisko, wydłużała się lista gwiazd, pojawiali się sponsorzy imprezy. Idea jednak pozostała niezmienna: dobra zabawa przy popowych i klasycznych przebojach. Jan Vereecke i Jan Van Esbroeck do dziś dnia stoją na czele PSE Belgium, która organizuje Night of the Proms w Belgii i współpracuje z partnerami w Europie i Ameryce Północnej. Jan Vereecke osobiście pracuje nad scenariuszem koncertów, zaprasza artystów, wymyśla repertuar i z niezmiennym entuzjazmem wciąż szuka sposobów na dotarcie do jeszcze większej publiczności.

W Polsce impreza po raz pierwszy odbyła się w 2014 roku. Wystąpili wówczas: OMD, Amy Macdonald, John Miles oraz Natalia Kukulska. W kolejnych latach w ramach Night of the Proms Polskę odwiedzili także Katie Melua i Kim Wilde w 2015 r. oraz Zucchero i Lisa Stansfield w 2016 r. Łączna widownia wszystkich polskich koncertów przekroczyła 20 tysięcy osób.
W Polsce organizatorem wydarzenia jest Music Events Poland.
Więcej informacji:
www.notp.com/poland/
www.facebook.pl/notppl/
Załączniki

Pobierz wszystkie

Night of the Proms 2015_2.JPG

grafika | 4,4 MB

Pobierz
NOTP2017_logo_poland_circles_baseline.png

grafika | 77,8 KB

Pobierz
Night of the Proms 2015_1.jpg

grafika | 62,3 KB

Pobierz
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.