Akademia Fonograficzna ogłosiła nominacje do 24. edycji nagród Akademii Fonograficznej Fryderyk
Akademia Fonograficzna ogłosiła nominacje do 24. edycji nagród Akademii Fonograficznej Fryderyk

Akademia Fonograficzna ogłosiła nominacje do 24. edycji nagród Akademii Fonograficznej Fryderyk

W tegorocznej edycji nagród Fryderyk zarejestrowano rekordową liczbę 1 254 zgłoszeń albumów, singli i teledysków. Jest to o ponad 200 zgłoszeń więcej niż w edycji 2017.

W dwudziestu kategoriach o nominacje konkurowały:
 • 284 albumy z polską muzyką rozrywkową    
 • 103 albumy jazzowe
 • 151 albumów z muzyką poważną
 • 387 utworów muzycznych
 • 329 teledysków
 • 85 debiutujących artystów łącznie w muzyce rozrywkowej i jazzowej
Fryderyki 2018 w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowej zostaną wręczone 24 kwietnia 2018 roku w Teatrze Polskim w Warszawie.  Galę będzie można zobaczyć tego samego dnia na antenie TVP2 (od godz. 22.20) i TVP Kultura (na żywo od godz. 20.00), a także po raz pierwszy online (od godz. 20.00 w Vod.tvp.pl).  

Wręczenie nagród w kategoriach muzyki poważnej odbędzie się 16 kwietnia 2018 roku podczas uroczystości w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.
Transmisja z uroczystości w Programie Drugim Polskiego Radia.  

Jak co roku, obu uroczystościom towarzyszyć będą występy czołowych polskich artystów.  

Po raz 12. partnerem ZPAV przy organizacji gali wręczenia statuetek jest Agencja STX Jamboree.

KATEGORIE 

Statuetki Fryderyk 2018 zostaną przyznane w dziewięciu kategoriach muzyki rozrywkowej, ośmiu kategoriach muzyki poważnej i trzech kategoriach jazzowych. Tak jak w poprzednich edycjach, statuetkę dla zwycięskich albumów muzyki rozrywkowej oraz jazzowej otrzymają zarówno wykonawcy, jak i producenci. W kategorii Utwór Roku statuetki trafią do wykonawcy, autora tekstu oraz kompozytora muzyki nagrodzonego utworu.

Podczas gali wręczenia nagród Fryderyk 2018 poznamy zwycięzców w następujących kategoriach:

MUZYKA ROZRYWKOWA
 1. Album Roku Alternatywa
 2. Album Roku Elektronika
 3. Album Roku Hip Hop
 4. Album Roku Muzyka Korzeni (w tym blues, country, folk, muzyka świata, reggae)
 5. Album Roku Pop
 6. Album Roku Rock (w tym hard, metal, punk)
 7. Fonograficzny Debiut Roku
 8. Teledysk Roku
 9. Utwór Roku
MUZYKA JAZZOWA
 1. Jazzowy Album Roku
 2. Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku
 3. Jazzowy Artysta Roku
MUZYKA ROZRYWKOWA
 1. Album Roku Muzyka Chóralna, Oratoryjna i Operowa
 2. Album Roku Muzyka Dawna
 3. Album Roku Muzyka Kameralna
 4. Album Roku Recital Solowy
 5. Album Roku Muzyka Symfoniczna i Koncertująca
 6. Album Roku Muzyka Współczesna
 7. Najlepszy Album Polski Za Granicą
 8. Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej
ZASADY 

Edycja 2018 obejmuje wydawnictwa, które zostały wprowadzone do obrotu między 1 stycznia a 31 grudnia 2017 roku. W konkursie FRYDERYK biorą udział nagrania, które zostały zgłoszone przez wytwórnię fonograficzną, samego artystę lub jego managera.

Zarówno tryb zgłaszania wydawnictw, jak i obie tury głosowania odbywają się drogą elektroniczną. Zgłaszający mają możliwość dołączenia do zgłoszenia opisu albumu, zdjęcia okładki oraz materiału muzycznego w postaci plików MP3, co w znaczący sposób ułatwia głosującym zapoznanie się z propozycjami i podjęcie decyzji przy typowaniu.

W pierwszej turze głosowania (od 21 lutego do 5 marca 2018 roku) jury – ponad 1 300 członków Akademii Fonograficznej – oddawało głosy na wszystkie zgłoszone do konkursu pozycje. W ten sposób zostały wyłonione ogłaszane dziś nominacje do nagrody Fryderyk 2018.

W drugiej turze głosowania członkowie Akademii Fonograficznej oddadzą głos na jedną z nominacji w każdej kategorii. Laureatów w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowej poznamy 24 kwietnia 2018 roku podczas uroczystej gali w Teatrze Polskim w Warszawie, a zwycięzców w muzyce poważnej – 16 kwietnia 2018 roku podczas uroczystości w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.
LAUREACI NAGRODY ZŁOTY FRYDERYK

Jak co roku Akademia Fonograficzna honoruje muzyków i twórców szczególnie zasłużonych dla polskiej kultury. W edycji 2018 laureatami tych szczególnych wyróżnień – nagród ZŁOTY FRYDERYK za całokształt osiągnięć artystycznych – zostali:

MUZYKA ROZRYWKOWA
Zbigniew Wodecki – legendarny wokalista, instrumentalista, kompozytor, aranżer

MUZYKA JAZZOWA
Andrzej Dąbrowski – polski perkusista, wokalista, kompozytor, dziennikarz, fotografik i kierowca rajdowy

MUZYKA POWAŻNA
Agnieszka Duczmal – światowej sławy polska dyrygentka, założycielka Kameralnej Orkiestry Polskiego Radia Amadeus.
W historii Fryderyków nagrodę Złoty Fryderyk otrzymali:

Muzyka Rozrywkowa: Ewa Demarczyk, Dżem, Marek Grechuta, Marek Jackowski, Lech Janerka, Jacek Kaczmarski, Marek Karewicz, Olga „Kora” Sipowicz, Wojciech Młynarski, Tadeusz Nalepa, Czesław Niemen, Jerzy Połomski, Irena Santor, Józef Skrzek.

Muzyka Jazzowa: Urszula Dudziak, Wojciech Karolak, Andrzej Kurylewicz, Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz, Janusz Muniak, Włodzimierz Nahorny, Zbigniew Namysłowski, Tomasz Stańko, Tomasz Szukalski, Jarek Śmietana, Michał Urbaniak, Jan „Ptaszyn” Wróblewski.

Muzyka Poważna: Jan Ekier, Henryk Mikołaj Górecki, Wojciech Kilar, Kazimierz Kord, Konstanty Andrzej Kulka, Bernard Ładysz, Jerzy Maksymiuk, Ewa Michnik, Piotr Paleczny, Krzysztof Penderecki, Władysław Szpilman, Antoni Wit, Krystian Zimerman.
AKADEMIA FONOGRAFICZNA

Akademia Fonograficzna, zrzeszająca dziś ponad 1 300 artystów, twórców, producentów, wydawców i innych profesjonalistów z branży fonograficznej oraz dziennikarzy muzycznych, powstała w grudniu 1999 r. Każdego roku do członkostwa w Akademii Fonograficznej zapraszani są nominowani w kolejnych edycjach nagród Fryderyk.

Nad stroną merytoryczną nagród Fryderyk w każdej edycji czuwają Rady Akademii Fonograficznej trzech sekcji (muzyki rozrywkowej, poważnej i jazzowej), których zadaniem jest m.in. analiza nadesłanych zgłoszeń pod względem zgodności z regulaminem oraz zawartymi w nim definicjami poszczególnych kategorii. Członkami Rad Akademii w edycjach 2017–2018 są:
Tabela Fryderyki.jpg
HISTORIA NAGRODY FRYDERYK 

Nagrody FRYDERYK przyznano po raz pierwszy 19 marca 1995 roku w Teatrze Polskim w Warszawie. Laureatami pierwszej edycji zostali m.in.: Hey, Edyta Bartosiewicz, Stanisław Sojka, Wojciech Waglewski, Kazik Staszewski, Varius Manx, Kasia Kowalska. W ciągu lat zasady głosowania na nagrody Fryderyk ulegały zmianom, mającym na celu stworzenie jak najbardziej efektywnego i wiarygodnego systemu wyłaniania zwycięzców.

W 1999 roku organizator Fryderyków – Związek Producentów Audio Video – powołał Akademię Fonograficzną, która przejęła funkcję jury.

Dzięki zaangażowaniu wielu osób z branży muzycznej nagrody Fryderyk zyskały miano najbardziej prestiżowego wyróżnienia w polskiej branży muzycznej. Jest to jedyny tego rodzaju konkurs, oparty na jasno określonych zasadach, gdzie laureaci wyłaniani są na drodze głosowania przez tak liczną reprezentację środowiska. Wybory są tajne, a o wynikach głosowania członków Akademii nominowani artyści dowiadują się dopiero podczas gali. Autorem przyznawanej statuetki Fryderyk jest Dorota Dziekiewicz-Pilich.
INFORMACJE I KONTAKT:

Wnioski akredytacyjne będą przyjmowane tylko za pośrednictwem formularza na stronie: http://www.zpav.pl/fryderyk/akredytacje.php

AKADEMIA FONOGRAFICZNA / ZPAV
Agnieszka Rapacka – koordynator Akademii Fonograficznej: a.rapacka@zpav.pl

QL CITY Music & Entertainment PR 
Katarzyna Kowalewska: k.kowalewska@qlcity.pl, tel.: +48 781 268 180
O Związku Producentów Audio Video

Związek Producentów Audio Video jest stowarzyszeniem producentów fonogramów i wideogramów. ZPAV powstał w 1991 roku z inicjatywy osób z branży muzycznej, przede wszystkim w celu reprezentowania interesów legalnych producentów w obliczu piractwa fonograficznego, które na początku lat 90. sięgało 95%. ZPAV, posiadając zezwolenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, chroni praktycznie wszystkich producentów nagrań funkcjonujących na polskim rynku.

ZPAV jest polską Grupą Krajową Międzynarodowej Federacji Przemysłu Fonograficznego (IFPI), która zrzesza i reprezentuje światowy przemysł muzyczny (ponad 1 400 firm w 66 krajach).
logotyp_ZPAV_2.jpg
Załączniki

Pobierz wszystkie

Zbigniew Wodecki.doc

doc | 490 KB

Pobierz
Andrzej Dąbrowski.doc

doc | 550 KB

Pobierz
Agnieszka Duczmal.doc

doc | 394 KB

Pobierz
Fryderyki_2018.jpg

grafika | 202 KB

Pobierz
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.