W środę 10 lipca Koalicja Antypiracka przyznała przedstawicielom jednostek Policji honorowe wyróżnienia – Złote Blachy – w uznaniu ich szczególnego zaangażowania i skutecznej walki z piractwem muzycznym, telewizyjnym i komputerowym.
Złote Blachy – to honorowe nagrody Koalicji Antypirackiej, przyznawane corocznie jednostkom Policji w uznaniu ich zasług w zwalczaniu kradzieży dóbr własności intelektualnej i obronie praw autorskich. Koalicję Antypiracką tworzą trzy organizacje: Związek Producentów Audio Video (ZPAV), Stowarzyszenie Sygnał i BSA | The Software Alliance.
Przedstawiciele sektorów kreatywnych wyróżnili w tym roku Złotymi Blachami cztery jednostki Policji.
Wydział dw. z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie oraz Wydział dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Krakowie – w uznaniu szczególnych osiągnięć w zwalczaniu kradzieży sygnału telewizyjnego, tzw. sharingu. Zaangażowanie i konsekwencja funkcjonariuszy przyczyniły się do przeprowadzenia największej dotąd akcji przerwania nielegalnego procederu udostępniania za pośrednictwem Internetu uprawnień kart abonenckich płatnych platform satelitarnych, z którego korzystało około 1 600 odbiorców. Wyróżnienie Stowarzyszenia Sygnał.
Wydział dw. z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją KRP Warszawa VII – za szczególne zaangażowanie w wykrywanie przestępstw naruszenia praw autorskich do programów komputerowych na dużą skalę przez podmioty gospodarcze oraz za profesjonalizm i wnikliwość w zbieraniu i analizie materiału dowodowego. Wyróżnienie BSA.
Wydział dw. z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie – za skuteczność i umiejętność wielopłaszczyznowego rozpoznania problemu piractwa fonograficznego i jego związków z nielegalną dystrybucją sygnału telewizyjnego. Wyróżnienie Związku Producentów Audio Video.
Uroczyste wręczenie wyróżnień odbyło się 10 lipca w siedzibie Komendy Głównej Policji w Warszawie przy udziale Zastępcy Komendanta Głównego Policji Nadinspektora Kamila Brachy. Laureaci odebrali Złote Blachy z rąk Piotra Kabaja (wiceprzewodniczący zarządu ZPAV) Bartłomieja Wituckiego (BSA), Teresy Wierzbowskiej (prezes Stowarzyszenia Sygnał). Przedstawicielom Koalicji Antypirackiej towarzyszyła także wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka Lanberry oraz aktor Przemysław Sadowski. Uroczystość prowadził Marek Staszewski (pełnomocnik Związku Producentów Audio Video).
KOALICJA ANTYPIRACKA
Koalicja powstała w październiku 1998 roku. Jej powołanie było odpowiedzią na panującą w drugiej połowie lat 90. bezkarność piratów własności intelektualnej w Polsce. Celem Koalicji jest promowanie poszanowania praw autorskich i własności intelektualnej. Aktualnie w skład Koalicji wchodzą: Związek Producentów Audio Video (ZPAV) – reprezentujący producentów fonograficznych, Stowarzyszenie Sygnał – zajmujące się ochroną praw nadawców telewizyjnych, i BSA – organizacja zrzeszająca producentów oprogramowania komputerowego.
Główny zakres działań Koalicji Antypirackiej obejmuje: kampanie informacyjne, mające promować znajomość i przestrzeganie praw autorskich, seminaria i szkolenia dotyczące praw autorskich rynku audiowizualnego (m.in. dla organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości), gromadzenie danych dotyczących rynku audiowizualnego i praw do utworów audiowizualnych, współpraca z organami ścigania i świadczenie pomocy w zakresie prowadzonych przez nie postępowań w sprawach naruszeń praw autorskich i pokrewnych oraz inicjowanie postępowań w sprawie ścigania naruszeń praw autorskich.
ZWIĄZEK PRODUCENTÓW AUDIO VIDEO (ZPAV)
Związek powstał w 1991 roku i jest stowarzyszeniem producentów fonogramów i wideogramów muzycznych, zrzeszającym ponad 300 członków (firm fonograficznych i osób fizycznych) i reprezentującym ok. 90% rynku muzycznego w Polsce. ZPAV jest Grupą Krajową Międzynarodowej Federacji Przemysłu Fonograficznego (IFPI) – instytucji zrzeszającej i reprezentującej światowy przemysł muzyczny (ponad 1 400 firm w 76 krajach).Od 1995 r. ZPAV jest organizatorem Fryderyków – nagród muzycznych, przyznawanych przez środowisko muzyczne: muzyków, autorów, kompozytorów, producentów muzycznych, dziennikarzy i branżę fonograficzną, zrzeszonych w Akademii Fonograficznej.
STOWARZYSZENIE SYGNAŁ
Stowarzyszenie działa na rzecz poszanowania własności intelektualnej, praw nadawców, dystrybutorów, licencjodawców oraz odbiorców programów telewizyjnych i innych treści multimedialnych. Jego początki sięgają 2001 roku. Obecnie w skład Stowarzyszenia wchodzi 19 firm działających w branży mediów i telekomunikacji. Sygnał organizuje szkolenia i warsztaty (w tym dla organów ścigania), prowadzi działania edukacyjne, przygotowuje raporty, badania i stanowiska na tematy związane z ochroną własności intelektualnej.
BSA | THE SOFTWARE ALLIANCE
BSA jest czołową światową organizacją reprezentującą branżę oprogramowania komputerowego przed rządami i na rynku międzynarodowym. Członkowie BSA – to jedne z najbardziej innowacyjnych firm na świecie, przyczyniających się do rozwoju oprogramowania, które pobudza rozwój gospodarczy i poprawia jakość współczesnego życia. Z siedzibą w Waszyngtonie i działając w ponad 60 krajach na całym świecie, BSA jest pionierem programów zgodności licencyjnej, które promują wykorzystanie legalnego oprogramowania oraz prowadzi międzynarodową politykę, która pobudza rozwój innowacji technologicznej oraz gospodarki cyfrowej.
Fot. D. Kawka
Zdjęcie nr 1. Wydział dw. z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją KRP W-wa VII : asp. sztab. Robert Konarski – naczelnik Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją KRP W-wa VII, mł. asp. Monika Czajka- funkcjonariusze, mł. asp. Dorota Zygmunt – funkcjonariusz
Zdjęcie nr 2. Wydział dw. z Przestępczością Gospodarczą KPP w Krakowie: nadkom. Magdalena Blitek – Leleń – naczelnik Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KPP w Krakowie oraz st. asp. Piotr Grzegórzko – funkcjonariusz ;
Zdjęcie nr. 3 Wydział dw. z Cyberprzestępczością KWP w Krakowie: kom. Wojciech Lis - funkcjonariusz
Zdjęcie nr. 4 Wydział dw. z Cyberprzestępczością KWP w Szczecinie; mł. insp. Arkadiusz Kozak – naczelnik