Katowice po raz drugi współgospodarzem FRYDERYK Festiwal!
Święto polskiej muzyki w dniach 8 oraz 13-14 marca 2020 r.
Impreza pozostaje otwarta dla publiczności.
Bardzo się cieszę, że ponownie możemy zaprosić wszystkich miłośników muzyki do obchodów tego wyjątkowego święta. Od ponad 20 lat Fryderyki budzą ogromne emocje zarówno w samej branży, jak i wśród fanów muzyki, a dziś ponownie otwierają się na publiczność dzięki między innymi kontynuacji współpracy z miastem Katowice. W jego wyjątkowych przestrzeniach koncertowych w marcu przyszłego roku laureaci odbiorą swoje statuetki w kategoriach muzyki rozrywkowej, jazzowej i poważnej.
Andrzej Puczyński, przewodniczący Związku Producentów Audio Video
Poza uroczystą galą wręczenia nagród Fryderykom towarzyszyć będzie także wiele innych wydarzeń: koncerty festiwalowe, konferencje, warsztaty i seminaria. Z wielką przyjemnością obserwuję, jak Fryderyki stają się wyjątkową platformą integracji środowiska, edukacji, a także promocji młodych talentów.
Andrzej Puczyński, przewodniczący Związku Producentów Audio Video
W edycji 2020 albumy i single będzie można zgłaszać w 20 kategoriach muzyki rozrywkowej, 11 muzyki poważnej i 3 jazzowej. Na przełomie roku będziemy wiedzieli, czy wszystkie z nich będą brały udział w głosowaniu – aby kategoria się utrzymała, musi być w niej zgłoszonych co najmniej 6 płyt.
Agnieszka Rapacka, koordynator Akademii Fonograficznej.
Zgłoszenia do konkursu będą przyjmowane do połowy listopada. W grudniu Rada Akademii Fonograficznej przeanalizuje wszystkie zgłoszone w konkursie nagrania i sprawdzi, czy spełniają kryteria Regulaminu. Kolejny etap to już głosowanie fryderykowego jury, czyli ponad 1400 członków Akademii Fonograficznej – muzyków, twórców, dziennikarzy i przedstawicieli branży muzycznej. To właśnie oni zadecydują kto otrzyma nominacje do Fryderyków 2020. Poznamy je w styczniu.
Agnieszka Rapacka, koordynator Akademii Fonograficznej.
Związek Producentów Audio Video (ZPAV) jest stowarzyszeniem producentów fonogramów i wideogramów muzycznych, zrzeszającym ok. 90% rynku muzycznego w Polsce. Posiada zezwolenie ministra kultury i dziedzictwa narodowego na zbiorowe zarządzanie prawami producentów fonograficznych. Od momentu powstania w 1991 roku ZPAV prowadzi działania na rzecz dynamicznego rozwoju rynku muzycznego w Polsce. Jest grupą krajową Międzynarodowej Federacji Przemysłu Fonograficznego (IFPI), która zrzesza i reprezentuje światowy przemysł muzyczny (ponad 1 400 firm w 66 krajach). ZPAV działa na forum legislacyjnym, współpracuje z organami ścigania i wymiaru sprawiedliwości w dziedzinie ograniczenia naruszeń praw autorskich i pokrewnych, prowadzi szerokie działania edukacyjne oraz promocyjne, wspierające rozwój rynku muzycznego, m.in. opracowuje Oficjalną Listę Sprzedaży (OLiS) oraz przyznaje wyróżnienia Złotych, Platynowych i Diamentowych Płyt. Od 1995 r. ZPAV jest organizatorem Fryderyków – nagród muzycznych, przyznawanych przez środowisko muzyczne: muzyków, autorów, kompozytorów, producentów muzycznych, dziennikarzy i branżę fonograficzną, zrzeszonych w Akademii Fonograficznej