IFPI publikuje raport na temat zachowań konsumenckich na rynku muzycznym w 2017 roku
Kopiuj tekst

IFPI publikuje raport na temat zachowań konsumenckich na rynku muzycznym w 2017 roku

Międzynarodowa Federacja Przemysłu Fonograficznego IFPI opublikowała raport "Connecting with Music", będący analizą zachowań konsumenckich w dziedzinie muzyki. Raport oparty jest na badaniu przeprowadzonym przez Ipsos Connect i przygląda się sposobom korzystania z nagrań dźwiękowych na 13 największych rynkach muzycznych na świecie.

Najważniejsze wnioski raportu:

Coraz więcej osób słucha muzyki za pośrednictwem licencjonowanych serwisów streamingu audio: w skali światowej jest to 45% (wzrost z 37% w 2016 roku), przy czym 90% z nich korzysta ze streamingu w swoim smartfonie.
Muzyka wciąż w ogromnym stopniu przyciąga młodych ludzi, pomimo dużej konkurencji ze strony innych mediów: duże zainteresowanie nagraniami muzycznymi obserwuje się w grupie wiekowej 13–15, gdzie 85% respondentów korzysta z serwisów streamingowych.
Istotna pozostaje kwestia tzw. nierównoważnych przychodów (Value Gap): Serwisy video, korzystające z treści zamieszczanych przez użytkowników, takie jak YouTube, są najczęściej wykorzystywanym źródłem streamingu na żądanie, jednak nie dokonują zwrotu należytej części uzyskanych przychodów środowiskom twórczym. W każdym miesiącu 85% odwiedzających YouTube korzysta z YouTube w poszukiwaniu muzyki, przy czym w 75% dotyczy to muzyki już im znanej.
Naruszenia praw autorskich nadal stanowią znaczący problem, a podstawowym źródłem nieautoryzowanej muzyki jest tzw. stream-ripping, czyli zapisywanie danych ze streamingu na dysku: 40% konsumentów deklaruje korzystanie z nielicencjonowanej muzyki, w tym 35% przyznaje się do zapisywania nagrań ze streamingu (53% w grupie wiekowej 16-24). 
Ten raport pokazuje szereg fantastycznych trendów, definiujących nową erę; to, w jaki sposób ludzie na świecie korzystają z nagrań muzycznych i jak komunikują się ze swoimi ulubionymi artystami na wiele sposobów – skomentowała raport Frances Moore, Dyrektor Generalny IFPI.

Ten, w coraz większym stopniu cyfrowy, rynek muzyczny nie pojawił się znikąd. Jego powstanie wymagało ogromnego nakładu pracy ze strony wytwórni muzycznych i ich partnerów, a efektem tego jest ponad 40 milionów utworów w setkach serwisów cyfrowych na całym świecie – mówi Moore.

Raport ten wskazuje także na wyzwania, jakie stoją dziś przed przemysłem muzycznym. Dostarcza kolejnych dowodów na istnienie zjawiska Value Gap, tj. nierównowagi pomiędzy poziomem przychodów, jakie serwisy z treściami zamieszczanymi przez użytkowników, takie jak YouTube, czerpią z muzyki, a wysokością środków, jakie powracają do tych, którzy tę muzykę tworzą i w nią inwestują. Środowisko muzyczne  jednoczy się w apelach do decydentów i polityków na całym świecie o rozwiązanie tego problemu – tłumaczy szefowa IFPI.
Pełna wersja raportu dostępna jest tutaj

O raporcie „Music Consumer Insight Report 2017” 

Raport został przygotowany przez Ipsos Connect na zlecenie IFPI. Jego celem miała być analiza zachowań konsumenckich dzisiejszych odbiorców muzyki na świecie.

Raport oparty jest na badaniu przeprowadzonym na próbie użytkowników internetu, przeważnie w grupie wiekowej 13 – 64, na 13 największych rynkach muzycznych świata (Australia, Brazylia, Francja, Hiszpania, Kanada, Korea Południowa, Japonia, Meksyk, Niemcy, Stany Zjednoczone, Szwecja, Wielka Brytania i Włochy). Terytoria te stanowią 85% światowego rynku nagrań muzycznych.

Wszystkie dane w raporcie, o ile nie ma innej informacji, odnoszą się do okresu ostatnich 6 miesięcy.
Powiązane artykuły
„Daj prawo kulturze” – polscy artyści apelują do europarlamentarzystów!

„Daj prawo kulturze” – pod takim hasłem wystartowała akcja polskich artystów i twórców, którzy apelują do europosłów o poparcie Dyrektywy w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym. Na stronie dajprawokulturze.pl opublikowane zostały filmy z udziałem artystów, a także list z apelem do europosłów o ochronę polskiej kultury.
Dobra sytuacja na polskim rynku muzycznym - podsumowanie I półrocza 2017 r.

Branża muzyczna podsumowała pierwsze półrocze 2017 roku. Wartość polskiego rynku muzycznego wzrosła w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego o ponad 5,1% osiągając poziom ponad 125,5 mln zł. Najwięcej – o ponad 71% – wzrosła sprzedaż płyt winylowych.
Dyrektywa w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym: co trzeba o niej wiedzieć?

12 września Parlament Europejski będzie głosował nad projektem Dyrektywy w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym. Dlaczego ta dyrektywa jest tak ważna dla twórców, internautów, koncernów technologicznych i przyszłości kultury? I co warto o niej wiedzieć? Oto podsumowanie najważniejszych faktów.
Duety: Taconafide oraz Lanberry i Feel – najpopularniejsi w pierwszym półroczu

Związek Producentów Audio Video opracował zestawienia dotyczące najlepiej sprzedających się płyt fizycznych oraz najczęściej odtwarzanych utworów w stacjach radiowych w pierwszym półroczu 2018 roku. Na pierwszym miejscu Oficjalnej Listy Sprzedaży (OLiS) znalazła się płyta "Soma 0,5 mg" Taconafide, czyli połączonych sił Taco Hemingwaya i Quebonafide. W zestawieniu utworów radiowych Airplay królowała piosenka "Gotowi na wszystko" w wykonaniu wokalistki Lanberry oraz zespołu Feel.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.