IFPI publikuje raport na temat zachowań konsumenckich na rynku muzycznym w 2017 roku

IFPI publikuje raport na temat zachowań konsumenckich na rynku muzycznym w 2017 roku

Opublikowany

Międzynarodowa Federacja Przemysłu Fonograficznego IFPI opublikowała raport "Connecting with Music", będący analizą zachowań konsumenckich w dziedzinie muzyki. Raport oparty jest na badaniu przeprowadzonym przez Ipsos Connect i przygląda się sposobom korzystania z nagrań dźwiękowych na 13 największych rynkach muzycznych na świecie.

Najważniejsze wnioski raportu:

Coraz więcej osób słucha muzyki za pośrednictwem licencjonowanych serwisów streamingu audio: w skali światowej jest to 45% (wzrost z 37% w 2016 roku), przy czym 90% z nich korzysta ze streamingu w swoim smartfonie.
Muzyka wciąż w ogromnym stopniu przyciąga młodych ludzi, pomimo dużej konkurencji ze strony innych mediów: duże zainteresowanie nagraniami muzycznymi obserwuje się w grupie wiekowej 13–15, gdzie 85% respondentów korzysta z serwisów streamingowych.
Istotna pozostaje kwestia tzw. nierównoważnych przychodów (Value Gap): Serwisy video, korzystające z treści zamieszczanych przez użytkowników, takie jak YouTube, są najczęściej wykorzystywanym źródłem streamingu na żądanie, jednak nie dokonują zwrotu należytej części uzyskanych przychodów środowiskom twórczym. W każdym miesiącu 85% odwiedzających YouTube korzysta z YouTube w poszukiwaniu muzyki, przy czym w 75% dotyczy to muzyki już im znanej.
Naruszenia praw autorskich nadal stanowią znaczący problem, a podstawowym źródłem nieautoryzowanej muzyki jest tzw. stream-ripping, czyli zapisywanie danych ze streamingu na dysku: 40% konsumentów deklaruje korzystanie z nielicencjonowanej muzyki, w tym 35% przyznaje się do zapisywania nagrań ze streamingu (53% w grupie wiekowej 16-24). 
Ten raport pokazuje szereg fantastycznych trendów, definiujących nową erę; to, w jaki sposób ludzie na świecie korzystają z nagrań muzycznych i jak komunikują się ze swoimi ulubionymi artystami na wiele sposobów – skomentowała raport Frances Moore, Dyrektor Generalny IFPI.

Ten, w coraz większym stopniu cyfrowy, rynek muzyczny nie pojawił się znikąd. Jego powstanie wymagało ogromnego nakładu pracy ze strony wytwórni muzycznych i ich partnerów, a efektem tego jest ponad 40 milionów utworów w setkach serwisów cyfrowych na całym świecie – mówi Moore.

Raport ten wskazuje także na wyzwania, jakie stoją dziś przed przemysłem muzycznym. Dostarcza kolejnych dowodów na istnienie zjawiska Value Gap, tj. nierównowagi pomiędzy poziomem przychodów, jakie serwisy z treściami zamieszczanymi przez użytkowników, takie jak YouTube, czerpią z muzyki, a wysokością środków, jakie powracają do tych, którzy tę muzykę tworzą i w nią inwestują. Środowisko muzyczne  jednoczy się w apelach do decydentów i polityków na całym świecie o rozwiązanie tego problemu – tłumaczy szefowa IFPI.
Pełna wersja raportu dostępna jest tutaj

O raporcie „Music Consumer Insight Report 2017” 

Raport został przygotowany przez Ipsos Connect na zlecenie IFPI. Jego celem miała być analiza zachowań konsumenckich dzisiejszych odbiorców muzyki na świecie.

Raport oparty jest na badaniu przeprowadzonym na próbie użytkowników internetu, przeważnie w grupie wiekowej 13 – 64, na 13 największych rynkach muzycznych świata (Australia, Brazylia, Francja, Hiszpania, Kanada, Korea Południowa, Japonia, Meksyk, Niemcy, Stany Zjednoczone, Szwecja, Wielka Brytania i Włochy). Terytoria te stanowią 85% światowego rynku nagrań muzycznych.

Wszystkie dane w raporcie, o ile nie ma innej informacji, odnoszą się do okresu ostatnich 6 miesięcy.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Powiązane artykuły
Dobra sytuacja na polskim rynku muzycznym - podsumowanie I półrocza 2017 r.

temu

Branża muzyczna podsumowała pierwsze półrocze 2017 roku. Wartość polskiego rynku muzycznego wzrosła w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego o ponad 5,1% osiągając poziom ponad 125,5 mln zł. Najwięcej – o ponad 71% – wzrosła sprzedaż płyt winylowych.
Airplay 2017 – w pierwszej trójce Sheeran, Tiësto i Hyży

temu

Związek Producentów Audio Video przygotował roczne podsumowanie zestawienia Airplay. Najpopularniejszym utworem w stacjach radiowych w roku ubiegłym był singiel Eda Sheerana "Shape of You". Na miejscu drugim uplasował się holenderski DJ i producent Tiësto z utworem "On My Way", nagranym z brytyjskim duetem Bright Sparks. Miejsce trzecie przypadło polskiemu wokaliście Grzegorzowi Hyżemu i jego singlowi "O Pani!", którym promuje swój drugi studyjny album.
Najlepiej sprzedającym się albumem ubiegłego roku była płyta rapera Quebonafide "Egzotyka"

temu

Związek Producentów Audio Video przygotował roczne podsumowanie listy OLiS. Na pierwszym miejscu zestawienia pojawił się drugi studyjny album rapera Quebonafide, pt. "Egzotyka". To kolejny rok, gdy najlepiej sprzedającą się płytą fizyczną jest album hip-hopowy (w roku 2016 był to album O.S.T.R. "Życie po śmierci"). Miejsce drugie przypadło albumowi "Divide" Eda Sheerana, a podium zamknął Depeche Mode z płytą "Spirit".
Nominacje do Nagród Akademii Fonograficznej – Fryderyk 2018 – zostaną ogłoszone 6 marca. Laureatów poznamy w kwietniu

temu

Akademia Fonograficzna podała datę ogłoszenia nominacji oraz daty uroczystych gal wręczenia nagród Fryderyk 2018. Laureatów w kategoriach muzyki poważnej poznamy 16 kwietnia podczas ceremonii w Studiu im. Witolda Lustosławskiego, natomiast laureatów w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowej – 24 kwietnia na gali, która odbędzie się w Teatrze Polskim w Warszawie.

„B2Beat – branża spotyka się w Hulakula!” – wyjątkowe spotkanie branży eventowej, reklamowej i mediów w Hulakula – Rozrywkowym Centrum Miasta

Hulakula – Rozrywkowe Centrum Miasta przygotowało wyjątkowe spotkanie branży eventowej, reklamowej i mediów: „B2Beat – branża spotyka się w Hulakula!”. Już 5 października wszyscy Ci, którzy zwykle przy tego typu wydarzeniach są w pracy, tym razem będą się bawili i relaksowali, korzystając ze wszystkich atrakcji Rozrywkowego Centrum Miasta.